Artykuły

Ozon - właściwości lecznicze

Ozon  jest obecny zarówno w atmosferze jak i w naszym organizmie, gdzie jest wytwarzany przez niektóre komórki odpornościowe. Wydziela się także podczas silnych wyładowań elektrycznych. Po burzy z piorunami wyczuwamy jego charakterystyczny zapach. Nie istnieje bakteria, wirus czy grzyb odporny na ozon, który jako lek na platformie naukowej   PUB MED ma najwięcej publikacji spośród wszystkich leków, ponad 4000. 

Właściwości ozonu. Cząsteczka ozonu O3, jest trójatomowa. Ten trzeci atom tlenu bardzo łatwo się odłącza             i jako pojedynczy wykazuje silne właściwości utleniające. W zależności od stężenia działa profilaktycznie           i leczniczo niszcząc mikroorganizmy chorobotwórcze (bakterie, wirusy, grzyby) nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek. Ale w wysokich stężeniach niszczy każdą formę życia, dlatego jest używany do dezynfekcji. Jest 120 razy bardziej skuteczny niż chlor. W 2020 roku przeprowadzono eksperyment, o którym m.in. pisała ,,Nauka w Polsce” 1w artykule ,,Ozon skuteczny w dezynfekcji koronawirusów ” Potwierdzono, że niskie stężenia ozonu 0,05 – 0,1 ppm 2dezaktywują wirusy, będąc jednocześnie bezpieczne dla ludzi.                                             W szpitalu uniwersyteckim Fujita, gdzie przeprowadzono badania, wprowadzono ozon                                            w poczekalniach i pomieszczeniach dla pacjentów.

Urządzenia do wytwarzania ozonu. Wszelkie urządzenia produkujące ozon mają tą samą nazwę: generatory ozonu bądź ozonatory. Stwarza to pewien problem, gdyż rozróżnić je można tylko na podstawie docelowej funkcji do jakiej zostały skonstruowane. Informacje o tym są zawarte w certyfikatach i oryginalnych instrukcjach producenta. W zależności od stężenia emitowanego gazu dzielimy generatory na trzy podstawowe grupy:

kosmetyczne – używane w kosmetyce i w zakładach fryzjerskich. Dawki ozonu są tu bardzo niskie działając profilaktycznie na skórę i włosy.

medyczne, które emitują precyzyjne dawki niszczące mikroorganizmy chorobotwórcze nie uszkadzając zdrowych tkanek. Jednocześnie moniturują stężenie ozonu w otaczającym powietrzu.

- techniczne - używane do odkażania wody i dezynfekcji ograniczonych przestrzeni w których podczas dezynfekcji nie mogą przebywać ludzie, zwierzęta i rośliny.

W medycynie ozon stosuje się najczęściej w chorobach infekcyjnych i wszędzie tam, gdzie występuje zakażenie. Ambulatoryjnie podaje się ozon z reguły metodą autohemoterapii.

Do gabinetów stomatologicznych ozon wkroczył 20 lat temu pod hasłem bezwiertłowego opracowywania ubytków. Ma to kolosalne znaczenie zwłaszcza w leczeniu dzieci. Ozonowanie wnętrza ubytku i kanału korzeniowego lub łoża implantu minimalizuje występowanie powikłań.Ozon penetruje tkankę na głębokość 5 do 15 mm w zależności od jej gęstości.  Już jednokrotna aplikacja do kieszonek dziąsłowych redukuje o 99% populację odpowiedzialnej za występowanie paradontozyPorphyromonas Gingivalis,4 najgroźniejszej bakterii spośród kilkuset rodzajów bytujących w jamie ustnej. Badania polskiego naukowca profesora Potempy prowadzone w USA dowiodły, że bakteria ma wpływ na rozwój choroby Alzhaimera i wielu innych chorób systemowych w tym układu krążenia i stawów. Porphyromonas Gingivalis,,oszukuje” układ immunologiczny, który zamiast owej bakterii niszczy kości szczęki i żuchwy doprowadzając do utraty zębów nawet, gdy są one w bardzo dobrym stanie i higiena jamy ustnej jest na wysokim poziomie. Jak dotąd nie wynaleziono skutecznego leku na paradontozę, aczkolwiek ozon w większości przypadków jest skuteczny.          

Home Ozone Therapyczyli medyczny ozon w zaciszu domowym.                                                         Szerokie spektrum działania ozonu sprawiło, że w wielu krajach medyczne ozonatory są używane nie tylko w gabinetach lekarskich, ale także w prywatnych domach, wszak koszty pojedynczego implantu zbliżone są do ceny profesjonalnego generatora medycznego stosowanego w stomatologii i dermatologii. W terapii domowej służą do aplikacji zewnętrznych na skórę lub błonę śluzową (miejscowo lub w formie sauny) ozonują wodę, żywność, oliwę, dezaktywują wirusy w pomieszczeniach w których przebywają ludzie oraz dezynfekują dowolne przedmioty np.: telefon, pościel, ubrania, buty. Ozon jest niezwykle skuteczny w profilaktyce i leczeniu wielu chorób zarówno u ludzi, jak i u zwierząt jak np.: atopowe zapalenie skóry, opryszczka, afty, zapalenie dziąseł, odleżyny, liszaj, owrzodzenia, oparzenia i wiele innych. Ozon wzmacnia antybiotykoterapię poprzez niszczenie bakterii antybiotykoopornych lub w ogóle eliminuje potrzebę stosowania antybiotyków.7               

Ozon w produktach prozdrowotnych.8 Jak już wspomniano ozon gazowy to niestabilny trójatomowy tlen. Bardzo szybko ulega rozkładowi. Najlepszą formą, gdzie ozon zachowuje swoje właściwości biologiczne i może być stosowany w leczeniu są jego związki z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Związek taki określamy jako ozonek. Pod wpływem temperatury ciała ozonek rozpada się uwalniając aktywny tlen. Dzięki temu powstało wiele produktów zawierających ozonki o długim okresie działania biologicznego ozonu. Działanie tych preparatów nie sprowadza się tylko do właściwości bakteriobójczych ozonu, ale również dotleniających zmienioną chorobowo tkankę, a to przyspiesza naturalne procesy gojenia. W ten sposób jesteśmy w stanie stosować preparaty ozonowe zewnętrznie wspomagając leczenie różnego rodzaju ran, odleżyn, oparzeń, owrzodzeń i skaleczeń. Oliwa ozonowa lub maść jest aktywna do 2 lat. Równie trwała jest pasta do zębów zawierająca ozon wspomagająca leczenie paradontozy.

Bibliografia:

1. NAUKA W POLSCE   Ozon skuteczny w dezynfekcji koronawirusów                             https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news,83624,ozon-skuteczny-w-dezynfekcji-koronawirusow-potwierdzily-badania.html                                                                                                         

2.Reuters.com Japan researchers say ozone effective in neutralizing coronavirus                                                            https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-ozone-idUKKBN25M0SO

3. OZONOTERAPIA W MEDYCYNIE I STOMATOLOGII https://dentalmaster.pl/ozonoterapia-w-medycynie-i-stomatologii/   https://www.redee.pl/pl/14/informacje/4/10/                                                                                                                                              3. ZASTOSOWANIE OZONU W STOMATOLOGII http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2014/10/ns_2011_163-166.pdf

4.  Film edukacyjny Polskiego Towarzystwa Ozonoterapii w którym m.in. udokumentowano testami PET redukcję Porphyromonas gingivalis o 99% po jednokrotnej aplikacji ozonu do kieszonek dziąsłowych:
https://www.facebook.com/watch/?v=334987010307355

5. Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu https://www.infodent24.pl/techdentpost/alzheimer-jako-periodontogenne-zapalenie-mozgu,111537.html

6. Hme Ozone Therapy – przykładowa strona amerykańska dla użytkowników ozonatorów medycznych w domach prywatnych https://thepowerofozone.com

7. Prof. Mariano Franzini – wywiad https://opoka.org.pl/biblioteka/I/IZ/niedziela201628_ozon.html

autor: Remigiusz Kurzawa